Kategori arşivi: Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi öncelikle genetik olabileceği gibi bir çok nedenden ötürü meydana gelmektedir. Bunlardan bazıları; yapılan bir doğum sonrası, mevsimsel şartlar, yaşlanmaya bağlı dökülmeler, herhangi bir tedavi ve kullanılan ilaçlarla alakalı olabilmektedir.

kadınlarda saç dökülmesi

kadınlarda saç dökülmesi ve nedenleri

Bunlar gibi nedenlerden dolayı dökülen saçlar kadınlarda psikolojik olarak derin etkiler bırakır. Bu konuda kesinlikle uzman bir doktora görünüp eğer gerekiyorsa bir tedavi planlanabilir veya doktorun tavsiyesiyle bazı ilaç ve takviyeler kullanılabilir. Saç bakımı yaptırırken kuaförlerin bilinçsizliği, kalitesiz veya sahte ürün kullanımı, saç şeklinize uygun olmayan ısı ve uygulamalar gibi bir çok neden de kadınlarda saç dökülmesine yol açar.

Saç dökülmesi karşısında alınabilecek küçük önlemler

Bu tehlikelere karşı yapabileceğimiz temel bir kaç önlemle bu riskleri minimize etmiş oluruz. Öncelikle saç tipimizi öğrenip buna göre ürün kullanılmasını sağlayabiliriz. Küçük çaplı işlemleri kuaföre değil kendimiz yapmaya çalışabiliriz. Saç rengini iyi belirleyip çok sık değişiklik yapmamalıyız. Kullanılan saç boyasının orjinal olup olmadığını iyi kontrol etmeliyiz gerekirse kendimiz temin etmeliyiz. Küçük de olsa olağan dışı bir belirti gördüğümüzde mutlaka doktora gitmeliyiz veya bilgi almalıyız. Bu küçük ama etkili önlemlere dikkat ettikten sonra muhakkak ucuz hatalara kurban gitmek önlenecektir. Vücudumuzun doğal parçalarının bir çoğu kendisini yenileyebilmesine karşın zarar görmekle kayıp etmek arasındaki farka dikkat etmemiz gerekmektedir.

Protein Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerden birisi de protein eksikliğidir. Protein eksikliğine bağlı saç dökülmesi bazı nedenlerden ötürü meydana gelebilir. Bu nedenleri sayacak olursak en temel olarak yanlış yapılan diyetler ve yanlış beslenme diyebiliriz.

Protein Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Saçlarımızın temel yapı taşı protein olduğu için protein eksikliği vücudu mevcut proteini yönetme konusunda zor durumda bırakıyor ve en hafif yük olarak vücut, saçlardan kurtulmaya başlıyor. Vücut mevcut proteinden en az olarak saça aktarıyor ve proteinsiz kalan saçlar da dökülmeye başlıyor. Saçların temel olarak keratine dönüşmesinde yüzde olarak vermek gerekirse % 90 civarı bir oranda proteine ihtiyaç duyar ve eksikliği durumunda saç telleri incelir daha sonra da zamanla dökülür.

Protein eksikliği durumunda alınacak takviyeler gıda anlamında hayvansal olarak, et, balık, tavuk gibi kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri, bitkisel olarak da siyah fasulye, mercimek gibi baklagillerdir. Bunlar temel olarak insan vücudunun yiyeceklerden alması gereken proteinlerdir. İlaç veya gıda takviyesi olarak da kullanılan protein takviyeleri de doktor kontrolü olmadan alınmaması gerekmektedir. Öncelikle vücudun eksiği gerekli testler yapılıp belirlendikten sonra doktorunuzun sizin için uygun görmesi durumunda bir takviye almanız gerekmektedir. yukarıda belirtilen belirtilerden görülmesi durumunda protein eksikliği kanısına varmanız pek mümkün değildir ve bu belirtilerle birlikte bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Unutmamanız gerekir ki vücudumuzda farklı rahatsızlıklar veya eksiklikler bazen benzer etkiler gösterebilir. Bir çok rahatsızlığın ortak belirtileri olabilir ve doğru olanına karar vermek için birden fazla test yapılması gerekebilir ve uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi de oldukça faydalı olacaktır.

Trikotilomani tedavi yöntemleri

Trikotilomani tedavi yöntemleri nedir ?
Trikotilomani bir hastalık çeşidirdir ! Trikotilomani rahatsızlığı  saç yolma olarak kendini gösterir. Her yaşta ortaya çıkabilen bu rahatsızlığın bir yaş sınırı yoktur her yaşta ortaya çıkabilir. vücuttaki bütün kılları koparmayı alışkanlık haline getirme halidir. Bu alışkanlık bir süre sonra karşı çıkılamaz bir hale gelir. Hastalık kendini bu şekilde çok rahtlıkla belli eder. Trikotilomani psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavisi psikolojik ve hastanelerin ilgili bölümlerinde tedavisi sunulmaktadır.

Trikotilomani gelişmesinde Rol oynayan sebebler

Kontrol Bozuklukları nelerdir ? Trikotilomani tedavi yöntemleri

Trikotilomani hastalığı kendini tekrar eden başka bir rahatsızlığa bağlı değildir, bilenen zararı saç kayıpları yaşanmasıdır. kişi saçlarını çektiğini ifade eder.tanısı basit bir hastalıktır.Bu saçları çekme isteği sık sık olmasa da kedini belirli ruh hallerinde daha belirgin hali gelebilir. İlk başlarda gergin sinirli endişeli düşünce hallerinde bu eylem yapılırken. ilerleyen safhalarda saç yolma davranışından sevk alma haliyle süre gelebilir.

Trikotilomani Teşhisi basit olsada Tanı işin uzmanı doktor tarafında konulabilir. Araştırmacılar trikotilomani ile ilişkili davranışlar dizi açıklamak için tümcecik Vücut Odaklı davranış Kontrol bozukluğu.

Çekerek veya gerçek yol açması muhtemeldir durumları Algıla (ideal, önce ya da en kısa sürede başlar çekerek gibi) çekin çağrısı.
Hemen alternatif davranış meşgul.
Çekme çağrısı olsun veya olmasın yaşıyorsanız, uygulama için bu sıra günde en az 6 kez tekrarlayın.
Bu dizisi çekmek için bir dürtü var her zaman kullanın. Gerekli olduğu sıklıkta bunu tekrarlayın.

Tam bir tedavi planı genellikle ellerini işgal ve zihninizi çekin çağrısı almak için birkaç diğer başa çıkma stratejileri içerir. Genellikle Trikotilomani ve BFICD ile ilişkili sekonder düşük benlik saygısı ve depresyon için tedavi de kendinize olan güveninizi geliştirmek ve yolda geri almak için yardımcı olabilir.