Saç Dökülmesi ve Demir Eksikliği

Saç Dökülmesi Nedenlerinden Biri: Demir Eksikliği

Demir eksikliği saç dökülmesi adına görülen bir çok sebepten sadece birisidir. Dünyada yapılan bir çok araştırmaya göre artık kesinleşmiş olan, demir eksikliğinin saç dökülmesi nedenlerinden birisi olduğudur. Demir eksikliği hassas bir konu olup demir ölçümü yaptırmadan kesinlikle bir kanıya varmayın. Çünkü vücuttaki demir oranı denetimsiz bir şekilde değişirse büyük sıkıntılara yol açabilir demirin fazlası da azı da zarar dengede tutulması gerekmektedir. Demir testi yaptırmadan bir doktordan fikir almadan kesinlikle demir takviyesi almayın.

Demir bir çok gıdadan alınabileceği gibi takviye ilaçlarla da alınabilir. Demir barındıran gıdaları ufak bir araştırma yaparak bulabileceğiniz gibi doktorunuz da size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Bilinçsiz kullanılan takviye ilaçlar demir fazlası oluşturduğu takdirde, demir fazlasının sıkıntı teşkil ettiği kalp ve pankreas gibi organların yanı sıra kalp krizine neden olduğu bir çok araştırmada elde edilen bir sonuçtur.

Demir testi yaptırın. Demir eksikliği belirtilerinden sadece biri olan saç dökülmesi başlı başına belirti olamayacağı gibi demir eksikliği hiç bir belirti de göstermeyebilir. Bunu net bir şekilde öğrenmek için ferritin testi (Demir Testi) yaptırın. Bu testler sıradan bir test olup çok zaman almamaktadır. Olası bir eksiklikte ise tedavisi oldukça basittir. Bu belirtiler doğrultusunda doktorunuza danışmanız ve sizi yönlendirmesini istemeniz sizin için en uygun çözüm olacaktır. Alternatif çözümlere girişmeden önce mutlaka uzman bir görüş alınız.