Kategori arşivi: Saç Bakımı

Saç Bakımı

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi öncelikle genetik olabileceği gibi bir çok nedenden ötürü meydana gelmektedir. Bunlardan bazıları; yapılan bir doğum sonrası, mevsimsel şartlar, yaşlanmaya bağlı dökülmeler, herhangi bir tedavi ve kullanılan ilaçlarla alakalı olabilmektedir.

kadınlarda saç dökülmesi

kadınlarda saç dökülmesi ve nedenleri

Bunlar gibi nedenlerden dolayı dökülen saçlar kadınlarda psikolojik olarak derin etkiler bırakır. Bu konuda kesinlikle uzman bir doktora görünüp eğer gerekiyorsa bir tedavi planlanabilir veya doktorun tavsiyesiyle bazı ilaç ve takviyeler kullanılabilir. Saç bakımı yaptırırken kuaförlerin bilinçsizliği, kalitesiz veya sahte ürün kullanımı, saç şeklinize uygun olmayan ısı ve uygulamalar gibi bir çok neden de kadınlarda saç dökülmesine yol açar.

Saç dökülmesi karşısında alınabilecek küçük önlemler

Bu tehlikelere karşı yapabileceğimiz temel bir kaç önlemle bu riskleri minimize etmiş oluruz. Öncelikle saç tipimizi öğrenip buna göre ürün kullanılmasını sağlayabiliriz. Küçük çaplı işlemleri kuaföre değil kendimiz yapmaya çalışabiliriz. Saç rengini iyi belirleyip çok sık değişiklik yapmamalıyız. Kullanılan saç boyasının orjinal olup olmadığını iyi kontrol etmeliyiz gerekirse kendimiz temin etmeliyiz. Küçük de olsa olağan dışı bir belirti gördüğümüzde mutlaka doktora gitmeliyiz veya bilgi almalıyız. Bu küçük ama etkili önlemlere dikkat ettikten sonra muhakkak ucuz hatalara kurban gitmek önlenecektir. Vücudumuzun doğal parçalarının bir çoğu kendisini yenileyebilmesine karşın zarar görmekle kayıp etmek arasındaki farka dikkat etmemiz gerekmektedir.

Saç Dökülmesi ve Demir Eksikliği

Saç Dökülmesi Nedenlerinden Biri: Demir Eksikliği

Demir eksikliği saç dökülmesi adına görülen bir çok sebepten sadece birisidir. Dünyada yapılan bir çok araştırmaya göre artık kesinleşmiş olan, demir eksikliğinin saç dökülmesi nedenlerinden birisi olduğudur. Demir eksikliği hassas bir konu olup demir ölçümü yaptırmadan kesinlikle bir kanıya varmayın. Çünkü vücuttaki demir oranı denetimsiz bir şekilde değişirse büyük sıkıntılara yol açabilir demirin fazlası da azı da zarar dengede tutulması gerekmektedir. Demir testi yaptırmadan bir doktordan fikir almadan kesinlikle demir takviyesi almayın.

Demir bir çok gıdadan alınabileceği gibi takviye ilaçlarla da alınabilir. Demir barındıran gıdaları ufak bir araştırma yaparak bulabileceğiniz gibi doktorunuz da size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Bilinçsiz kullanılan takviye ilaçlar demir fazlası oluşturduğu takdirde, demir fazlasının sıkıntı teşkil ettiği kalp ve pankreas gibi organların yanı sıra kalp krizine neden olduğu bir çok araştırmada elde edilen bir sonuçtur.

Demir testi yaptırın. Demir eksikliği belirtilerinden sadece biri olan saç dökülmesi başlı başına belirti olamayacağı gibi demir eksikliği hiç bir belirti de göstermeyebilir. Bunu net bir şekilde öğrenmek için ferritin testi (Demir Testi) yaptırın. Bu testler sıradan bir test olup çok zaman almamaktadır. Olası bir eksiklikte ise tedavisi oldukça basittir. Bu belirtiler doğrultusunda doktorunuza danışmanız ve sizi yönlendirmesini istemeniz sizin için en uygun çözüm olacaktır. Alternatif çözümlere girişmeden önce mutlaka uzman bir görüş alınız.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi hasar görmüş ve dökülmeye yüz tutmuş saçları güçlendirmek ve tekrar sağlıklı hale getirmek için uygulanan tedavi yöntemine verilen isimdir. Saçların doğal yollardan yıpranması, kötü bakım, dengesiz beslenme gibi daha sayılacak bir çok nedenden ötürü güçsüz ve dökülmeye yakın saçlar için uygulanan bu yöntem için doktorunuz gerekli incelemeleri yapıp sizden de talep ettiği bilgilere verdiğiniz doğru cevaplarla uygun teşhisi koyar.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır ?

Saç Mezoterapisi doktorun teşhis ettiği nedenlere karşılık gelecek güçlendirici ve canlandırıcı çözümleri hayata geçirecek belirli medikal ilaç takviyeleri ile birlikte yapılır. Doktorunuzun verdiği ilaçlar saç dökülmesine neden olan eksiklikleri giderdiği ve onardığı için dökülmeyi durdurmak mümkündür. Bunların yanı sıra saç lazeri, gıda takviyesi gibi tedavi edici ve destekleyici diğer tedavi yöntemlerine de başvurulabilir.

Mevcut saçı korumak ve güçlendirmek ayrıca güçsüz olan saçları da tekrar hayata döndürmek için en çok kullanılan yöntemdir. Saç ekimi yapılmadan önce veya yapıldıktan sonra da doktorunuz uygun görürse bu tür takviye veya tedavilere başvurabilir. Bilindiği gibi saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır ve bunlardan bir kaçı bir arada bulunursa bunlara karşı yapılacak manevralar ve bundan en az veya hiç etkiyle kurtulmanın yolları da yine bu tedavide yatabilir.

Her zaman için uzman bir doktor uzman bir yardım demektir ve birden fazla soruna çözüm demektir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçlarda da oluşabilecek yan etkiler vardır ve bu yan etkilerden de korunmanıza yardımcı olunacaktır.