Protein Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerden birisi de protein eksikliğidir. Protein eksikliğine bağlı saç dökülmesi bazı nedenlerden ötürü meydana gelebilir. Bu nedenleri sayacak olursak en temel olarak yanlış yapılan diyetler ve yanlış beslenme diyebiliriz.

Protein Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Saçlarımızın temel yapı taşı protein olduğu için protein eksikliği vücudu mevcut proteini yönetme konusunda zor durumda bırakıyor ve en hafif yük olarak vücut, saçlardan kurtulmaya başlıyor. Vücut mevcut proteinden en az olarak saça aktarıyor ve proteinsiz kalan saçlar da dökülmeye başlıyor. Saçların temel olarak keratine dönüşmesinde yüzde olarak vermek gerekirse % 90 civarı bir oranda proteine ihtiyaç duyar ve eksikliği durumunda saç telleri incelir daha sonra da zamanla dökülür.

Protein eksikliği durumunda alınacak takviyeler gıda anlamında hayvansal olarak, et, balık, tavuk gibi kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri, bitkisel olarak da siyah fasulye, mercimek gibi baklagillerdir. Bunlar temel olarak insan vücudunun yiyeceklerden alması gereken proteinlerdir. İlaç veya gıda takviyesi olarak da kullanılan protein takviyeleri de doktor kontrolü olmadan alınmaması gerekmektedir. Öncelikle vücudun eksiği gerekli testler yapılıp belirlendikten sonra doktorunuzun sizin için uygun görmesi durumunda bir takviye almanız gerekmektedir. yukarıda belirtilen belirtilerden görülmesi durumunda protein eksikliği kanısına varmanız pek mümkün değildir ve bu belirtilerle birlikte bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Unutmamanız gerekir ki vücudumuzda farklı rahatsızlıklar veya eksiklikler bazen benzer etkiler gösterebilir. Bir çok rahatsızlığın ortak belirtileri olabilir ve doğru olanına karar vermek için birden fazla test yapılması gerekebilir ve uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi de oldukça faydalı olacaktır.