Kategori arşivi: fue tekniği

fue tekniği

Fue Yöntemi

Fue ingilizce follicular unit extraction teriminin kısaltması olup erkek tipi saç dökülmesinde en etkili ve doğal çözüm olarak bilinmektedir. Saç tellerini kökleriyle alıp ekim yapılacak bölgeye nakledilmesine denir.

Fue tekniği ile Saç ekimi yaptıracak kişinin doktora başvurmasından sonra yapılacak incelemelerde ekim yapılabilecek alan, yapılmak istenen bölge, alınabilecek greft sayısı, istenilen yoğunluk gibi bir çok kriterin yerine getirilmesiyle olabilmektedir. Fue yöntemiyle yapılabilecek nakil için vücudun herhangi bir yerinden alınan bir saç veya kıl ile yapılabilir ancak DHT diye adlandırılan hormon saç ve kıl dökülmesine neden olabildiği için bu hormondan etkilenmeyen tek bölge olan ense kısmından alınan kökler asla dökülmez ve fue yöntemiyle yapılan saç ekimlerinde bu kısımdan alınan kökler nakledilir. Fue yöntemi ile ekilen saçlar konusunda tıp yöntemlerinin geldiği en son noktadır ve en doğal görünüme bu yöntemle ulaşılır.

Fue yönteminde her kök ayrıca nakledildiği için istenildiği şekilde yön vermek ve yoğunluk ayarlamak mümkündür. Bu özellikleri sayesinde kullanılan yöntemler içinde vazgeçilmez olanıdır.

Ekim yaptırmaya karar verdikten sonra doktorunuzun sizin saçınızın yönüne göre karar vereceği greft miktarı ve ön hazırlıklar yapıldıktan sonra genel olarak kış ayları öncelikli olmakla beraber aşırı sıcak havalar tercih edilmemelidir. Gerekli bilgileri doktorunuz size detaylı bir şekilde ve uygun bir planlamayla aktaracaktır. Saç naklini yaptırmadan önce internet üzerindeki bilgilerden ön bir bilgi edinip anladığınız ve anlamadığınız noktaları doktorunuzla görüşüp neticelendirmenizde fayda vardır.

Fut Yöntemi

Fut Açılımı Follicular Unit Transplantation türkçesi Foliküler Ünite Transplantasyonu olarak bilnen. Kısaca Fut yöntemi diye adlandırılan Foliküler Ünite Saç Nakil için kullanılan yöntemleri içinde sıkça başvurulan yöntemlerden olsa güncelliğini dezavantaları nedeni ile yitirmiştir.

Follicular Unit Transplantation(FUT) yöntemi, saç adalarının ; foliküler ünite (FU) transfer edilmesi işlem ve yöntemini tanımlar. Normalde  saç kökleri birli, ikili, üçlü ve dörtlü saç kılı içeren kümeler halinde bulunur. Transfer edilecek saç kökü, düküllmeye dirençli olan ense bölgesinden doku kesilerek elde edilir. Kümeler Mikroskop Altında tek tek dokudan ayrılma işlemi yapılır.Bu işlemi sadece işin uzmanı hekimler hastane ortamında yapmalıdır. Foliküler ünite (FU) bir avantajda ekim yapılacak alanda açılacak deliklerin daha ince olmasına yarar.ve bu sayede doku kaybı daha az olur. Dezavantajı ise enseden alınan doku yeri dikiş ile kapatılacağından dikiş izi kalır. Doku alınan yerin iyileşme süresi işin içine girer. Şu sıralar popülerliğini yitirmiş olan Fut yöntemi yerini. Daha iyi çözümler alınmasında ciddi fark görülen Fue yöntemi tercihen yerini almıştır.

Günümüzde Fue yöntemi daha doğal bir görüntü elde etme konusunda başarılı sonuçlar sağladığı ve gerek iyileşme süreci gerekse operasyon kolaylığı açısından başarısını kanıtlamıştır. Çözümleri diğer tüm yöntemlere göre daha kesin ve nettir.

Bir çok yöntem bir sonraki gelişecek yönteme ön ayak olması açısından değerli ve önemlidir. Teknoloji ve tıp biliminin ortak attığı adımları göz önünde bulundurduğumuzda gelinen noktalar insanlık adına hizmet etmekte oldukça başarılıdır.