Ameliyat Sonrası Saç Dökülmesi

Ameliyat Sonrası Saç Dökülmesi

Ameliyat sonrası saç dökülmesi geçirilen ameliyattan kullanılan ilaçlara kadar psikolojik etkiler gibi daha sayılacak bir çok nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Geçirilen operasyonun türüne göre ağır geçen ameliyatlarda kullanılan anestezi ve ilaçların etkisi sonucu geçici süreli saç dökülmeleri görülebilir. Bu dökülmeler bir kaç ay sürebilir ve ilaçların etkisi tamamen geçtikten sonra vücut eski kuvvetine kavuşunca yeniden çıkmaya başlarlar.

İlaç tedavisi uygulanan hastaların hastalıklarına göre saç dökülmesi görülebilir ve bunlar da tedavi bittikten yaklaşık iki ya da üç ay sonra tekrar eski hallerine dönerler ve saçları eskisi gibi çıkmaya başlar. Psiklojik olarak dökülen saçlar hormonlara da etki edebildiği için uzman bir doktor tarafından gerekli incelemelerin yapılmasında fayda vardır. psikolojik olarak dökülen saçların çoğu geri çıkmayabilir ve hormon dengelerini bozduğu için psikolojik olarak dökülen saçların geri dönüşü zordur. İnsanların normal şartlarda düzenli psikolojik kontrollere gitmesi her zaman çalıştığı işlerde de verimli olmasını sağlayacaktır. İş yeri ve özel hayatta gereksiz yere sırtlanan psikolojik yükler başta saç dökülmesi olmak üzere bir çok sağlıklı organı da hastalıklı olmaya veya hastalığa yatkın olmaya sevk etmektedir.

Ameliyat sonrası saç dökülmesi çok özel bir durum olmadığı takdirde korkulacak düzeyde bir durum değildir komple geri gelmese bile büyük ölçüde geri gelir ve kişinin kendini iyi hissetmesi için fue yöntemiyle saç ekimi de yapılıp doğal görünümüne geri döndürülebilir.